HOME

YOU

NEED

A

CHEF


  • Plan a custom menu for your approval.
  • Hand-pick the finest quality, seasonal ingredients for your meals.
  • Spend 3-4 hours in your home freshly preparing your meals.
  • Make complete entrees based off of your preferences including side dishes and sauces.
  • Neatly package, label and store your meals for your convenience.
  • Provide you with a menu and detailed reheating and serving instructions.
  • Clean-up your kitchen as they found it, or better.

Leave you with a fridge full of freshly prepared, high-quality, custom meals.

SCHEDULE A CONSULTATION TODAY!

Recurring and one-time weekly services ranging from $100-$400 per cooking session (not including groceries).The fee depends on the amount of servings and meals prepared to your personal needs.

Who can benefit from hiring a personal chef? You may be interested in hiring your a personal chef for yourself or your family if you:

  • Have no time to cook.
  • Do not know how to cook or do not like to cook.
  • Are tired of eating unhealthy take-out/fast-food.
  • Are looking to lose weight.
  • Are wanting to try a new diet (paleo, vegetarian,
  • vegan, gluten-free etc.)
  • Would like more variety in your diet.
  • Have a specific dietary need and/or restriction.
  • Have a busy family and want to spend more time at the dinner
  • table and less time cooking.
  • Are a busy business professional.
  • Are a new or expecting parent.
  • Are a busy parent.
  • Are a bachelor/bachelorette.
  • Are a busy college student.
  • Are recovering from an injury or illness.
  • Would like to learn more about food, ingredients and cooking.
  • Are interested in trying new types of cuisine.
  • Feel that hiring a personal chef would be beneficial to your lifestyle.

How can a personal chef save you time and money?

How much do you spend on groceries and take-out food per week? The average family of four spends about $200 a week on groceries alone.

How much time do you spend picking up take-out, planning meals, grocery shopping, cooking and cleaning up? For most people it takes up 1-2 hours of their day, more in other cases. That's 7-14 hours a week just spent on shopping and preparing food. 

How much is your time worth? $20, $50 per hour? Priceless even? Let's face it, time is money. Say having that extra 2 hours per day is worth $20 an hour to you. That's $40 a day, or $280 a week. When added up, that's about $480 worth of spent time and money each week. The majority of Cheffy's Personal Services are less expensive than that, plus you get all of that time back in your day.